Policja apeluje: zabezpiecz swój rower! - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja apeluje: zabezpiecz swój rower!

Data publikacji 03.10.2017

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie wciąż odnotowują kradzieże rowerów na terenie powiatu. W związku z tym funkcjonariusze przypominają o możliwości znakowania sprzętu i zaznaczają, że często właściciele rowerów nie zabezpieczają ich należycie. Rower, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony i pozostawiony na chwilę np. przed sklepem, kusi potencjalnego złodzieja.

W ostatnim czasie na terenie powiatu grajewskiego dochodzi do coraz większej liczby kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, na klatce schodowej bloku  lub w słabo zabezpieczonej piwnicy, garażu lub na balkonie. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że staje się potencjalną ofiarą kradzieży, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie.  Aby powstrzymać falę zjawiska stróże prawa apelują o ostrożność. Nie ma doskonałych form zabezpieczenia, jednak istnieją sposoby, dzięki którym można ograniczyć i zminimalizować ryzyko kradzieży.

Aby ograniczyć ryzyko kradzieży warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nigdy nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru – nawet na chwilę,
  • jeśli nie mamy osobnego pomieszczenia do przechowywania roweru, zabierzmy go do mieszkania,
  • zostawiając rower w ogólnodostępnym miejscu zabezpiecz go porządną linką,
  • warto sfotografować nasz  jednoślad i spisać numer identyfikacyjny lub fabryczny; w przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu w policyjnych bazach danych.

Przypominamy, że gdy dojdzie do kradzieży roweru należy natychmiast zgłosić ten fakt Policji. Najlepiej jest posiadać przy sobie dokumenty roweru- kartę gwarancyjną z numerem ramy i opisem pojazdu czy też zdjęcie.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – reaguj! Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz.