„ZNICZ 2017” bezpieczeństwo na drodze - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„ZNICZ 2017” bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 29.10.2017

Trwa policyjna akcja „Znicz 2017”. Dla policjantów jest to czas wytężonej służby. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo podróżnym, którzy pragną w tym szczególnym okresie odwiedzić groby swoich najbliższych.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu wiąże się z długimi wyjazdami i pokonaniem dziesiątek lub setek kilometrów, by zapalić znicz na grobie swoich bliskich. Jest to również czas wzmożonych działań Policji – wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym. Grajewscy funkcjonariusze zwracają uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką poruszają się po drogach. Policjantów nie brakuje także przy cmentarzach, gdzie  w razie potrzeby kierują ruchem.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Warto tu przypomnieć, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Pomimo, iż przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednak w dużym stopniu poprawiają one widoczność, w tym również przypadku dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Również podczas przechodzenia przez przejście, piesi powinni pamiętać, że aby uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona.

Policja, Konferencja Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna apelują o włączenie się w akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”
i noszenie odblasków. To naprawdę może uratować życie i zdrowie