Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Grajewscy policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze

Data publikacji 29.11.2017

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta. W ciągu ostatnich dwóch tygodni na drogach powiatu grajewskiego odnotowano cztery takie przypadki. Jedźmy zatem skupieni, rozważni oraz dostosujmy prędkość nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także drogowych.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy znacznie szybciej zapada zmrok, często pada deszcz czy śnieg, co powoduje, że jezdnia jest śliska. Warto wziąć pod uwagę pogarszające się warunki atmosferyczne, wsiadając za kierownicę, zwłaszcza, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, ale mogą to być również dzikie zwierzęta.

Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w powiecie grajewskim. Tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni dzikie zwierzęta były przyczyną aż czterech zdarzeń drogowych na terenie powiatu.

Do groźnego wypadku doszło w poniedziałek rano, na drodze krajowej nr 65 za miejscowością Ciemnoszyje. Przed samochód osobowy marki Nissan, którym podróżowało 8 osób wtargnął nagle jeleń. Niestety, pomimo reakcji 30 - letniego kierowcy zdarzenia nie udało się uniknąć. Ponadto wstępne badanie alkomatem wykazało prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Teraz za swoje nieodpowiedzialne postępowanie kierowca będzie tłumaczył się przed sądem.

Zasady bezpieczeństwa

Podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.

Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych, ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.
Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.

Policjanci przypominają też, że każdy nietrzeźwy kierujący na drodze, to potencjalny sprawca ludzkiego nieszczęścia. Mundurowi apelują do kierowców o rozsądek, odpowiedzialność i zachowanie zgodne z prawem.

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.grajewo.policja.gov.pl