Policjanci rozmawiali z seniorami o oszustwach - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozmawiali z seniorami o oszustwach

Data publikacji 08.03.2018

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Grajewie spotkali się z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grajewie. Tematem przewodnim prelekcji były oszustwa, w których pokrzywdzonymi są osoby starsze. Mundurowi przypomnieli również o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rozdali seniorom odblaski.

Policjanci z grajewskiej komendy rozmawiali z seniorami na temat sposobu działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na wnuczka” oraz „policjanta”. Mundurowi omówili metody, które oszuści w ostatnim czasie wykorzystali na terenie województwa podlaskiego, by wyłudzić pieniądze od osób starszych. Prelegenci, prezentując metody prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, współczucia, empatii, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Ufność osób starszych i chęć niesienia pomocy bardzo często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Efektem tego jest przekazywanie dużych sum pieniędzy na rzecz „bliskich”, którzy rzekomo mieli uczestniczyć w wypadku komunikacyjnym lub w innej podobnej sytuacji.

Podsumowaniem tematu było przekazanie seniorom dobrych rad, a raczej wskazówek, które pomogą w przyszłości uniknąć tego rodzaju zagrożeń.

Spotkanie to było także dobrą okazją, by przypomnieć słuchaczom o bezpieczeństwie niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na zakończenie prelekcji rozdano elementy odblaskowe, które umieszczone w odpowiednim miejscu, niewątpliwie poprawiają widoczność pieszego na drodze.