ODBLASKOWY EKSPERYMENT W NIEĆKOWIE - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ODBLASKOWY EKSPERYMENT W NIEĆKOWIE

Data publikacji 12.03.2018

Grajewscy policjanci przeprowadzili akcję edukacyjno - informacyjną "Odblaskowy eksperyment". Akcja profilaktyczna miała na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jak wygląda widoczność na drodze pieszego posiadającego na sobie element odblaskowy w porównaniu z użytkownikiem poruszającym się po drodze się bez odblasku. Działania prowadzone były w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!"

Do swojego eksperymentu mundurowi zaprosili uczniów z Internatu Zespołu Szkół w Niećkowie. Na początku zaprezentowano zebranym założenia przedsięwzięcia oraz przekazano podstawowe kwestie związane z bezpieczeństwem na drodze, aby potem pokazać jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe. Do doświadczenia wykorzystano radiowóz  z włączonymi światłami, przed którym ustawiono grupę osób, bez elementów odblaskowych oraz z odblaskami. Uczniowie poruszali się poboczem oraz po przejściu dla pieszych. Jak sie okazało, młodzież bez odblasków była niewidoczna pomimo włączonych świateł samochodowych reflektorów. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne.Ta krótka pozorowana sytuacja pokazała, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Bez względu na ich kolor, czy też wielkość jedno jest pewne – odblask znacznie poprawia widoczność pieszego na drodze. Należy pamiętać, że kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój dopiero z odległości około 20 m, jasny ubiór sprawia, że ten dystans wzrasta zaledwie do około 50 m. Natomiast nawet niewielki noszony prawidłowo na odzieży odblask sprawia, że osoba taka widoczna jest już nawet ze 150 m. Ta duża dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego lub wyhamowanie pojazdu i uniknięcie potrącenia.

Policjanci przypominają!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 100 złotych.  Pamiętajmy, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.