"Jednośladem bezpiecznie do celu" w powiecie grajewskim - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Jednośladem bezpiecznie do celu" w powiecie grajewskim

Data publikacji 04.05.2018

Grajewscy policjanci włączyli się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą "Jednośladem bezpiecznie do celu". Jej celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań.

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie, w trosce o bezpieczeństwo podróżujących drogami powiatu grajewskiego włączyli się do ogólnopolskiej akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu". W ramach tych działań policjanci prowadzą kontrole drogowe głównie pod kątem bezpieczeństwa motocyklistów oraz rowerzystów.

Celem akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” jest przede wszystkim:

- przypominanie i uświadamianie motocyklistom, motorowerzystom i rowerzystom, że niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, w tym niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości czy też nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu to najczęstsze przyczyny wypadków, których sprawcami są użytkownicy jednośladów;

- kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego oraz promowanie dbania o własne bezpieczeństwo na drodze poprzez stosowanie właściwego ubioru chroniącego szczególnie motorowerzystów i motocyklistów, używanie certyfikowanych i dopasowanych kasków, jak również elementów odblaskowych;

- wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

O popularności szczególnie rowerów, motorowerów czy motocykli decyduje wiele elementów. Do głównych należą m.in. możliwość sprawnego przemieszczania się po zatłoczonych ulicach miast, łatwe parkowanie, styl życia czy pasja.

Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.

Tego rodzaju akcie będą kontynuowane.