Ogólnopolski policyjny „Dzień Odblasków” - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolski policyjny „Dzień Odblasków”

Data publikacji 01.10.2018

Wczoraj policjanci grajewskiej drogówki" przeprowadzili działania profilaktyczne skierowane przede wszystkim do niechronionych uczestników ruchu drogowego . Celem przedsięwzięcia było zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Wczorajsze działania odbyły się w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem”.

1 października 2018 roku w całej Polsce policjanci przeprowadzili działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach akcji „Świeć Przykładem”, natomiast jego idea wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku.

Grajewscy mundurowi każdorazowo włączają się we wszelkie działania poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W ramach akcji „Świeć przykładem” mundurowi przeprowadzili wczoraj działania NURD, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto policjanci grajewskiej drogówki w trakcie kontroli drogowych, zachęcali uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych. Funkcjonariusze wręczali także odblaski, uświadamiając jednocześnie, jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest ten mały element umieszczony na wierzchnim ubraniu. 

Ponadto, w ramach akcji „Świeć Przykładem” przedstawiciele z grajewskiej komendy policji odwiedzili dzieci jednym z grajewskich przedszkoli. W trakcie spotkania z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego, policjant omówił podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z drogi. Maluchy dowiedziały się, jak działają elementy odblaskowe i dlaczego warto je nosić w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego, a nie na przykład w plecaku czy w kieszeni. Policjant przypomniał o haśle przewodnim akcji „Świeć przykładem”, a mianowicie: „Podaj Dalej!”. Dzieci obiecały, że zdobytą podczas spotkania wiedzą związaną z  potrzebą noszenia elementów odblaskowych podzielą się z innymi, a sami dzień odblasków będą obchodzić codziennie. Tego typu spotkania będą kontynuowane.

Nośmy odblaski, bo mogą uratować życie !

Pamiętajmy: W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień się staje coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Ładowanie odtwarzacza...