Bezpiecznie na rowerze - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie na rowerze

Data publikacji 17.07.2019

Wakacje w pełni. Wiele dzieci w okresie letnim niemal codziennie wybiera się na przejażdżki rowerowe. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których rowerzyści powinni się stosować. Jeśli nie zachowają należytej ostrożności, może się to jednak skończyć tragicznie.

Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra, czyli więcej niż mierzy solidny, pięciopiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru. Nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu. Niestety zderzenie rowerzysty z pędzącym autem najczęściej jest tragiczne w skutkach.

Do poważnego zdarzenia z udziałem małego rowerzysty doszło wczoraj wieczorem na terenie gminy Rajgród. 9-latek wyjechał z posesji rowerem wprost pod nadjeżdżający pojazd. Pomimo natychmiastowej reakcji kierującego osobowym fiatem nie udało się uniknąć zderzenia. Chłopiec z urazem głowy został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia grajewska Policja.

Policja apeluje do rodziców o wzmożony nadzór i interesowanie się tym, co robią i w jaki sposób bawią się ich podopieczni. Pamiętajmy, że czasami niewinna zabawa może okazać się tragiczna w skutkach, jeśli nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa.