Jak nie zrobić prezentu świątecznego ZŁODZIEJOWI? - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak nie zrobić prezentu świątecznego ZŁODZIEJOWI?

Data publikacji 18.12.2019

Przedświąteczny szał zakupów oraz okołoświąteczne wyjazdy do rodziny to najlepszy czas dla wszelkiego rodzaju przestępców. Grajewscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas gorączki przedświątecznych przygotowań, aby nie fundować prezentów świątecznych złodziejom.

Właśnie teraz, kiedy zakupowa gorączka osiąga swój szczyt, a za chwilę zaczną się świąteczno-noworoczne wyjazdy, warto być szczególnie ostrożnym. Grajewscy mundurowi radzą, aby właśnie wtedy nie zapominać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wtedy unikniemy przykrych niespodzianek: utraty portfela, karty, telefonu, torebki czy nawet samochodu. A i mieszkanie będzie bezpieczniejsze podczas naszej krótszej czy dłuższej nieobecności.

Dlatego policjanci przypominają kilka podstawowych zasad jak nie paść ofiarą złodzieja:

  • Podczas zakupów torebkę czy portfel ZAWSZE trzymaj przy sobie, miej pod ręką i w zasięgu wzroku. NIGDY nie odkładaj telefonu czy portfela, np. podczas przymierzania ubrań i butów.
  • Zostawiając samochód na parkingu, domknij szyby i włącz alarm. NIE ZOSTAWIAJ w środku wartościowych rzeczy, a torby ze zrobionymi wcześniej zakupami schowaj w bagażniku: nie zostawiaj ich na widoku!
  • W sklepie PAMIĘTAJ o zamknięciu torebki, wartościowe przedmioty trzymaj przy sobie, a portfel noś z przodu - nie z tyłu!

Policjanci wskazują także o czym pamiętać, jeśli wyjeżdżamy na dłużej niż jeden dzień.

  • Rzeczy wartościowe schowaj w takim miejscu, aby nie stały się łatwym łupem dla włamywacza, który zawsze działa pod presją czasu. NIE UŁATWIAJ mu zadania!
  • POPROŚ rodzinę, sąsiadów lub znajomych, aby odwiedzili mieszkanie podczas Twojej nieobecności. Niech sprawdzą zabezpieczenia, zapalą światła w mieszkaniu choćby na kilkanaście minut. To może zaskoczyć i zniechęcić potencjalnych złodziei.
  • DOKŁADNIE zamknij wszystkie okna, rolety i drzwi, załącz alarm (jeżeli taki jest).

Właśnie w okresie świątecznym okazuje się, jak ważne są dobre relacje z sąsiadami: to oni są najlepszymi stróżami podczas naszej nieobecności. Zwracając uwagę na podejrzane osoby zaglądające przez ogrodzenie, bądź pojazdy parkujące przy posesji pilnują także swojego dobytku! A kiedy oni wyjadą, my możemy im się odwdzięczyć podobną pomocą: czujnością i opieką. Na tym budują się i opierają dobrosąsiedzkie i społeczne relacje.