Bezpieczny dom - Aktualności - KPP Grajewo

Aktualności

Bezpieczny dom

Data publikacji 12.06.2020

Długi weekend do niejednokrotnie okazja dla złodziei. Dzielnicowi z grajewskiej policji przypominają o właściwym zabezpieczaniu mieszkań i domów. Właściwie zabezpieczone mienie to spokojny wypoczynek.

Wyjazdy poza miejsce zamieszkania oraz niewłaściwie zabezpieczone mienie są okazją dla złodziei. Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie rozmawiają z mieszkańcami o właściwym zabezpieczaniu mieszkań/domów w czasie nieobecności. Przypominają jak właściwie zadbać o swoje mienie oraz apelują o sąsiedzką czujność.

ZANIM WYJEDZIEMY Z DOMU PAMIĘTAJMY

  • Jeżeli wyjeżdżamy poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny (oczywiście jeśli mamy do nich zaufanie), aby zaopiekowali się naszym mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając światło wieczorem. Poprośmy, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nie ma nikogo.
  • Przed wyjazdem zabezpieczmy mieszkanie, przede wszystkim zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do domu.
  • Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe.
  • Starajmy się podczas naszej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki.
  • Pamiętajmy o tym by zakręcić zawory z wodą i gazem.
  • Gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do naszego mieszkania - niczego nie ruszajmy i natychmiast powiadommy Policję.
  • Pamiętajmy, że media społecznościowe, mogą być źródłem informacji dla złodzieja, więc zdjęcia z wyjazdu należy zamieszczać najlepiej dopiero po powrocie.