Akcja "Jedź Łośtrożnie"

Data publikacji 30.03.2009

           Łoś to największy ssak w dolinie Biebrzy - dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Przez większość roku łosie przebywają na bagnach. Jednak późną jesienią wędrują do lasu, by w nim łatwiej przetrwać zimę. W okresie jesienno-zimowym łosie przebywają w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo. Corocznie dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków drogowych ze zwierzętami. W tym roku na terenie funkcjonowania Powiatowej Komendy Policji w Grajewie odnotowano kilka zdarzeń drogowych, w których uczestniczyły dzikie zwierzęta. Ze względu na wielkość zwierzęcia, kolizja z łosiem może zakończyć się tragicznie, a na pewno dużymi stratami materialnymi. Pracownicy parku i policjanci uważają, że kierowcy jeżdżą zbyt szybko, mimo tablic ostrzegawczych i ograniczeń prędkości.


Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również troskę o dobro zwierząt, Biebrzański Park Narodowy organizuje akcję informacyjną:



"JEDŹ ŁOŚTROŻNIE!"


Dzisiaj w godzinach 9 00 -13 00 już kolejny raz pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Rajgród wraz z patrolem Policji Komendy Powiatowej Policji w Grajewie przeprowadzili akcję informacyjną "Jedź Łośtrożnie” dla uczestników ruchu na drodze nr 65 - trasa Białystok - Ełk na odcinku pomiędzy Mońkami a Rudą (miejsce częstego przekraczania drogi przez łosie). Pojazdy były zatrzymywane przez Policję za miejscowością Ruda. Kierujący byli informowani o niebezpieczeństwie zderzenia z łosiem na tym odcinku trasy. Otrzymywali naklejki na samochód w formie znaku drogowego z przebiegającym łosiem i napisem Jedź łośtrożnie oraz ulotkę z zasadami ruchu na odcinkach, gdzie można spotkać te zwierzęta.

Pomimo wielokrotnych akcji tego typu nadal odnotowuje się zdarzenia z udziałem łosi. Biebrzański Park Narodowy, Nadleśnictwo Rajgród i Policja radzą, aby zwracać uwagę na znaki ostrzegające przed dzikimi zwierzętami, być czujnym zwłaszcza rano i wieczorem, gdyż zwierzęta są w tym czasie szczególnie aktywne.

Powrót na górę strony