Policja radzi - żebractwo
Żebractwo to zjawisko budzące niezadowolenie społeczne i rzutujące na ogólny poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce.
Żebractwo to kontrowersyjny problem społeczny. Należy pamiętać, że żebracy - to zarówno ludzie niezaradni życiowo, ale i ludzie podejmujący ten proceder z czystej kalkulacji, uznając go za dobry sposób na łatwy zarobek poprzez wykorzystanie ludzkiej naiwności.
Należy mieć świadomość, że drobne datki to najgorszy sposób pomocy. Zdobyte w ten sposób pieniądze rzadko przeznaczane są na cel zgodny z intencją ofiarodawcy.
Art. 58. § 1 KW. Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
Art. 58. § 2 KW. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.
Art. 104 KW. Kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną albo pozostającą w stosunku zależności od niego lub oddaną pod jego opiekę, podlega karze aresztu, ograniczenia wolnosci albo grzywny.