Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Eksperyment odblaskowy" - w trosce o bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 27.03.2018

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie zaprosili wczoraj uczniów z Internatu przy Zespole Szkół Nr 1 w Grajewie do udziału w „odblaskowym eksperymencie”. Uczestnicy mogli osobiście przekonać się, że pieszy z odblaskami jest widoczny z dużo większej odległości, niż ten bez odblasków. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali elementy odblaskowe.

Funkcjonariusze grajewskiej komendy Policji zorganizowali wczoraj wieczorem „odblaskowy eksperyment”. Do udziału w przedsięwzięciu mundurowi zaprosili uczniów szkół średnich z terenu powiatu grajewskiego, zamieszkujących w Internacie przy Zespole Szkół Nr 1 w Grajewie. Eksperyment przeprowadzono na terenie Grajewa, wybierając jedną z nieoświetlonych ulic miasta. Wszystko po to, aby zachęcić wszystkich do noszenia elementów odblaskowy nie tylko poza terenem zabudowanym, ale również na terenie miejscowości. Podczas eksperymentu, na nieoświetlonej drodze, ustawiony został radiowóz z włączonymi światłami, a przed nim szły osoby bez elementów odblaskowych. Okazało się, że pomimo włączonych świateł samochodu, osoby były prawie niewidoczne na drodze. Natomiast umieszczenie na ubraniach nawet niewielkich elementów odblaskowych, w takich samych warunkach, skutecznie zasygnalizowało już obecność pieszego na tej drodze. Zgromadzeni przy radiowozie widzowie, mogli obserwować różnicę obu zaprezentowanych sytuacji drogowych. Po zakończeniu eksperymentu, wszyscy otrzymali od policjantów opaski odblaskowe.

Policja przypomina!

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Warto pamiętać, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 32.44 MB)

Powrót na górę strony